IELTS Sınavına Hazırlık için 4 püf noktası


COVID-19 Döneminde IELTS’e Hazırlananlar için 4 Püf Noktası

Eğitiminize yönelik hedeflerinizden ya da göçmenlik hayallerinizden vazgeçmeyin, bunun yerine aşağıdaki 4 püf noktasını dikkate alarak IELTS’e en iyi şekilde hazırlanın.

 

Covid-19 sebebiyle, hepimiz yaşam şekillerimizi, işlerimizi yürütme yöntemlerimizi ve gündelik hayatlarımızı değiştirmek zorunda kaldık. Bu süreç seyahat kısıtlamaları, kısmi sokağa çıkma yasakları ve test merkezlerinin geçici kapatılması gibi nedenlerle yurtdışında eğitim ve göçmenlik planlamalarınıza bir ara vermeniz gerektiği hissiyatı uyandırabilir. Fakat yılgınlığa kapılıp vazgeçmeyin ve bu zamanı IELTS’e en iyi şekilde hazırlanıp hedeflediğiniz skoru elde etmek için bir fırsatmış gibi görün.    

 

Peki, bunu nasıl başarabilirsiniz?

  • İşte sizin için COVID-19 sürecinde IELTS’e hazırlanırken işinize yarayacak 4 püf noktası;  

 

1. IELTS TEST formatını iyice öğrenin

 

IELTS sınavı 4 bölümden oluşmaktadır; Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. Her bir bölüm sizin günlük hayat ve çalışma ya da akademik ve profesyonel ortamlarda İngilizce dil becerilerinizi ölçen çeşitli soru türlerinden oluşmaktadır.

Sınava girmeden önce her bir bölüm için ne kadar süreye sahip olduğunuza, ne tür soru tipleri ile karşılaşabileceğinize, skorunuzun belirtildiği seviye tanımlayıcılarına (band descriptors) ve her bir seviyenin/bandın neye karşılık geldiğini bildiğinizden emin olmalısınız.

Ücretsiz IELTS deneme sınavlarını indirip sınavın nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olun, Özellikle uzmanlığı IELTS olan bir IELTS hazırlık merkezinde size uygun bir eğitim programına katılın. Bu alanda deneyimi olan eğitmenlerden sınav hazırlık sürecinizde destek alın.

ETE Language Institute olarak IELTS sınavında hedeflediğiniz skoru almanızda sizlere başarı taahhüdü veriyor ve İstanbul Avrupa yakasında kolaylıkla ulaşabileceğiniz Ataköy Towers’da bulunan ofisimizde gerçekleştirdiğimiz birebir ya da 2-3 kişilik grup derslerimiz hakkında bilgi almaya davet ediyoruz. Alanında uzman ve tecrübeli hocalarımız ile IELTS’de istediğiniz skoru elde etmek ETE Institute ile bir adım ötenizde…

 

2. Kendinizi çok çeşitli konularda İngilizce’ye maruz bırakın – okuyun, izleyin, dinleyin ve yazın 

Sahip olduğunuz tüm ekstra zamanı çok çeşitli konularda olmak üzere İngilizce içerik okuma, dinleme ve izlemeye ayırın.

Gazete makaleleri, kitaplar, bloglar ve internet ortamındaki İngilizce yayınları okuyun. En sevdiğiniz film ya da dizileri İngilizce olarak izleyin ve eğer dil becerileriniz sınırlıysa ekstra destek olarak altyazıları açın. Podcastler (Internet ortamında düzenli aralıklarla yayınlanan içerik) İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenin bir diğer harika yoludur. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle İngilizce yazışmak da sizin için etkili bir yöntem olabilir.

Şuanda göstereceğiniz her türlü çaba sınava girme vakti geldiğinde çok büyük bir fark yaratacaktır. Okuma ve yazma bölümünde karşılaşacağınız yazılar gerçek hayatta / eğitim ortamlarında da görebileceğiniz türde yazılar olacaktır.

ETE Language Institute IELTS hazırlık sürecinde her öğrencinin ihtiyacına özel çalışma programı sunmakta ve her bir becerinin geliştirilmesi için öğrencilere en iyi IELTS çalışma materyallerini sağlayıp en etkili şekilde düzenli takibini yapmaktadır.

 

3. IELTS Support Tools ile kendinizi bir adım öne taşıyın

 

Sınav formatı ve sınavda karşılaşabileceğiniz konulara aşina olduğunuza göre, bir adım daha ileri gidin ve IELTS Support Tools kitapçığını IELTS resmi sitesinden bilgilerinizi girerek ücretsiz indirin. Bu kitapçık sayesinde aşağıdaki noktalar konusunda daha da bilgili hale gelebilirisiniz;

  • IELTS test değerlendirme ölçütleri
  • IELTS sınavına özel skor ölçekleri (band scores)
  • Sınav uygulayıcılarının yorumlarını ve değerlendirmelerini de içeren çeşitli writing örnekleri

 

4. IELTS Uzmanlarından size özel geri bildirim (feedback) alın ve çalışmalarınıza en doğru yerden başlayın

 

ETE Language Institute IELTS sınavına hazırlanmak isteyen her öğrenciye ücretsiz IELTS deneme sınavı uygulamakta ve öğrencinin hâlihazırda hangi beceride hangi seviyede olduğunu, zayıf olan ve geliştirilmesi gereken noktaların neler olduğunu bir rapor halinde sunmaktadır. Böylelikle hedef skor için en doğru program uygulanmakta ve etkili zaman kullanımı sağlanmaktadır.